کاج

درختی که سبز ماند
 

عرصه سیاست و اقتصاد چنان در هم پیچیده است که هر کنشی در یکی از آن دو واکنش دیگری را بدنبال خواهد داشت

در کشور ما ایران روند صعودی قیمتها و کاهش ارزش پول  ملی تمامی مردم را به بشدت یگیر ماجرا هایی  رخ داده در این دو عرصه  نموده تا با بدست آوردن فرصت نه تنها مانع از کاهش ارزش دارایی خود شوند بلکه بدنبال ان بتوانند یک شبه میلیارد شده و  موقعیت خود را در طبقه بالاتر تثبیت نمایند

سوالی که  این روز ها در بین مردم  مورد بحث  قرار گرفته در قالب این موضوع است که با پیروزی اوباما در انتخابات قیمت طلا رو به افزایش گرایش می یابد که کاهش ؟

 

اکثر کارشناسان  معتقد به افزایش قیمت طلا می باشند و دلائل خود را بشرح ذیل عنوان می کنند :


 1) دور دوم ریاست جمهوری اوباما: بدیهی است که اوباما در دور دوم ریاست  جمهوری خود هزینه زیادی صرف خواهد کرد که این هزینه اضافی با افزایش درآمد  دولت همراه نخواهد بود بلکه موجب افزایش چاپ پول خواهد شد که این امر منجر  به کاهش ارزش دلار می شود.

"جان اسکویلس" رئیس مرکز تحقیقات خرید و فروش طلا در انگلیس براین باور است  تحقیقات انجام شده نشانگر این موضوع می باشد که رئیس جمهورهایی که برای  بار دوم انتخاب می شوند هزینه زیادی صرف می کنند که این امر موجب کاهش ارزش  دلار و درخشندگی فلزات گرانبها می شود.

آمارهای بدست آمده نیز حاکی از این امر می باشد که بهای طلا در دور دوم  ریاست جمهوری بوش 88.8درصد افزایش یافت این در حالی است که قیمت این فلز  زرد در دور اول ریاست جمهوری وی فقط 24.6 درصد رشد داشت. در دور اول ریاست  جمهوری بیل کلینتون نیز قیمت طلا 5.6 درصد کاهش یافت و در دور دوم به 16.9  درصد افزایش یافت.

2)دموکراتها بیشتر از جمهوری خواهان ارزش دلار را کاهش می دهند: دموکراتها  که اوباما عضو این حزب می باشد سابقه خوبی در تضعیف ارزش دلار دارند که این  امر موجب افزایش بهای طلا می شود.

رئیس مرکز تحقیقات خرید و فروش طلا در انگلیس تصریح کرد:شواهد نشان دهنده  این امر می باشد که دموکراتها بیش از جمهوری خواهان موجب کاهش ارزش دلار می  شوند. حتی اگر دموکراتها ثابت کنند که حزب خوبی برای طلا می باشند سرمایه  گذاران همواره نگران آینده قیمت این فلز گرانبها خواهند بود.

3)بن برنانکه به ریاست بانک مرکزی آمریکا ادامه خواهد داد: میت رامنی اعلام  کرده بود که در صورت پیروزی در انتخابات برنانکه را از سمت خود برکنار  خواهد کرد . اوایل ماه آگوست رامنی تاکید کرده بود که قصد دارد فردی را  انتخاب کند که در تصمیمات اقتصادی وی شریک باشد.
 
با پیروزی اوباما در دور دوم انتخابات به احتمال زیاد برنانکه به ریاست خود  در بانک مرکزی آمریکا ادامه خواهد داد. همچنین امکان دارد وی حتی پس از  پایان دور کنونی خود در سال 2014 میلادی ، دور سوم ریاست این بانک را از آن  خود کند و این امر بدین معناست که سیاست انبساطی پولی بیشتر ادامه خواهد  یافت و موجب رشد بهای طلا خواهد شد.

 

نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/۱۸ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ توسط نظرات () |

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در امریکا واژه  رای الکترال کالج مرتباٌ شنیده می شود و همواره این سوال پیش می اید که رای الکترال کالج چیست ؟

مردم هر ایالت در نظام انتخاباتی آمریکا به صورت جداگانه و مستقل از ایالت‌های دیگر همزمان در روز انتخابات نمایندگان کنگره سنا (هر ایالت دو سناتور دارد) و افرادی موسوم به الکترال کالج(کالج انتخاباتی) را انتخاب می‌کنند. تعداد الکترال کالج هر ایالت برابر با تعداد نمایندگان آن ایالت در کنگرهٔ فدرال به اضافهٔ ۲ (که همان تعداد نماینده سنای هر ایالت در سنای فدرال است) می‌باشد. باید گفت تعداد الکترال کالج‌ها ۵۳۸ عدد در کل کشور هستند که برای کسب ریاست جمهوری باید ۲۷۰ الکترال کالج کسب شود.

در سطح دولت فدرال، رئیس جمهور از طریق یک سیستم دو مرحله‌ای انتخابات از یک سو توسط مردم و از سوی دیگر توسط هیات‌های انتخابی موسوم به الکترال کالج برای ۴ سال برگزیده می‌شود.

 

نمایندگان کنگره نیز مستقلاْ توسط آراء مردم انتخاب می‌شوند. ملاک انتخاب نمایندگان مجلس نمایندگان جمعیت بخش‌های انتخاباتی است و به ازاء هر ۵۷۰ هزار نفر یک نماینده به مجلس نمایندگان راه پیدا می‌کند که تعداد ۴۳۵ نفر را شامل می‌شود. در حالیکه هر ایالت بدون احتساب بزرگی و کوچکی ، ۲ نماینده در سنا دارد. بدین ترتیب تعداد سناتورها صرفاْ ۱۰۰ نفر است که برای یک دوره ۶ ساله انتخاب می‌شوند.

تنها قوه‌ای که اعضاء آن از طریق غیر مستقیم برگزیده می‌شود، قوه قضائیه و یا قضات دیوان عالی فدرال است. ۹ قاضی بلند پایه دیوان عالی فدرال و همچنین قضات دیگر محاکم قضایی با معرفی رئیس جمهورو تصویب سنا انتخاب می‌شوند. مدت فعالیت قضات دیوان عالی فدرال مادام العمراست .

در سطح ایالت‌ها نیز، تقریباْ همین روند تکرار می‌شود. فرمانداران به عنوان روسای قوای مجریه همانند رئیس جمهور برای ۴ سال برگزیده می‌شوند و هم‌زمان نیز نمایندگان مجالس قانونگذاری ایالتی انتخاب می‌گردند.

نوشته شده در ۱۳٩۱/۸/۱۸ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ توسط نظرات () |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت